Bilim, bilgisayar oyunu oynamanın faydaları kanıtladı!

Bilgisayar oyunları hakkında ilk düşüncemiz zararlı olduklarını düşünmememiz.Fakat durum sandığımız gibi değilir.Bilgisayar oyunlarını simuasyon olarak görürseniz faydalı mı zararı mı daha kolay karar verirsiniz.

Science Alert sitesinde yayınlanan dört farklı makaleye göre video oyunları oynayan kişiler okulda daha başarılı oluyor. Kompleks oyunlar hafıza, öğrenme kabiliyeti ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Avustralya’da 12.000’den fazla lise öğrencisinin katıldığı araştırma, internet kullanımına gelince, düzenli olarak çevrimiçi video oyunları oynayan öğrencilerin matematik, okuma ve fen sınavlarında akranlarına göre daha yüksek puan aldıklarını buldu.

Melbourne’deki RMIT Üniversitesi’nden ekonomist Alberto Posso, “Hemen hemen her gün çevrimiçi oyun oynayan öğrenciler matematikte ortalamanın 15 puan üzerinde ve bilimin ortalamanın 17 puan üzerinde” diyor. “Çevrimiçi oyunlar oynarken, bir sonraki seviyeye geçmek için bulmacalar çözüyorsun ve gün boyunca öğretilen matematik, okuma ve fen derslerinde genel bilgi ve becerilerin bazılarını kullanmayı içerir.”

Araştırma, 2012 yılında 700’den fazla okuldan öğrencileri test eden ve kişisel ilgi alanları ve çevrimiçi etkinlikleri hakkında bilgi toplayan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ile Avustralya verilerini kullandı.

Posso, düzenli olarak çevrimiçi oyunlar oynamak için zaman harcayan öğrencilerin, okul çalışmalarında kendilerine yardımcı olabilecek analitik ve problem çözme becerileri geliştirdiklerini ileri sürmektedir.

ABC’den Bridget Brennan’a “Bazen [oyuncular] kimyanın bazı ilkelerini bile anlamak zorundalar, bu yüzden bilimi gerçekten anlamak zorundalar” dedi. “Bazı psikologlar, büyük çevrimiçi oyuncu oyunlarının bilişsel gelişim için faydalı olabileceğini savundu.”

Ancak oyuncular oyun dışı kalma sürelerinde akademik kazançlar elde ediyor gibi gözükse de, tüm internet kullanımları o kadar yararlı görünmüyor. Posso, Facebook’u ve diğer sosyal medya sitelerini her gün kontrol eden gençlerin, sosyal medyayı asla kullanmayan öğrencilere kıyasla matematikte 20 puan geride bırakarak, akademik olarak geride kalma riskini bulduğunu tespit etti.

Posso ABC’ye verdiği demeçte, “Gerçekten Facebook kullanarak sorunları çözmeyeceksiniz” dedi. “İlginç olan, ekonomik açıdan, okuldaki performansla ilişkilendirilmesi gerekmeyen bir şey yaparak çok fazla zaman harcadığımız zaman için çok yüksek bir fırsat maliyeti var.”

Ancak sosyal medyada harcanan zaman sadece akademik olarak boşa harcanan bir zaman değil, Posso, sosyal medya kullanıcısı olan öğrencilerin, okullarını çok zor buldukları için Facebook gibi şeylere yönelebileceğini kabul ediyor.

Posso basın bülteninde yaptığı açıklamada, “matematik, okuma ve bilim ile mücadele ettiklerini ve bunun yerine sosyalleşmek için çevrimiçi olduklarını gösterebilir.” Dedi. “Öğretmenler, Facebook’un kullanımını, öğrencilerin ilgisini çekmelerine yardımcı olmak için sınıflarıyla harmanlamayı isteyebilirler.”

Çalışma, oyun ve kaliteler arasında bir ilişki kurarken, nedensellik kanıtlanmadığını not etmek önemlidir – ve Posso, oyun oynamanın daha iyi derecelere götüren şey olduğunu söylemeye hazır değildir.

Bir olasılık, bazı öğrencilerin çalışmalarını ve ev ödevlerini daha hızlı yapmalarını kolaylaştırması olabilir. Oyun oynama ile ilgili beceriler, öğrencilerin boş zamanlarını ve aile ortamlarını nasıl doldurmayı seçtikleri dahil birçok faktör vardır. Posso, gelecekteki araştırmaların araştırılması için umut verici bir alan olduğunu söylüyor – ve diğer araştırmacılar aynı fikirdeler.

“Bu çalışmanın çevrimiçi oyun ve akademik performans arasında pozitif bir korelasyon göstermesi ilginçtir, ancak gerçekten o korelasyonun gerçekte ne anlama geldiğini anlamayı başarabilmemiz için insanların nasıl ve neden video oyunları oynadıklarını anlamak için daha iyi yöntemlere ihtiyacımız var.” İngiltere’deki Bath Spa Üniversitesi’nden biyolojik psikolog Peter Etchells, araştırmaya dahil olmayan The Guardian’daki Samuel Gibbs’e söyledi.

“Bazı araştırmacılar bu konuyu bir süredir vurgulamaya çalışıyorlar,” diye ekledi, “ama bu tür soruları daha güvenle yanıtlamak için gerçekten daha ayrıntılı araştırmalara ve nüanslı verilere ihtiyacımız var.”

Bağlantıyı henüz henüz açıklayamamış olsak da, son zamanlarda yapılan diğer araştırmalar oyun oynamanın öğrenme yetenekleriniz, hafızanın gücü, motor beceriler – ve hatta beyin yaralanmalarından kurtulma için umut vaat ediyor olduğunu gösteriyor.

Böylece bilim adamları burada neler olup bittiğini tam olarak anlarken, en azından oyunun bize zarar vermekten daha iyi olduğunu bilmekte iyi hissedebiliyoruz.

Bulgular Uluslararası İletişim Dergisi’nde bildirilmiştir.

Tags:  ,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

two × 4 =